Θέσεις Εργασίας που αφορούν τη Στελέχωση Κέντρου με Άτομα με Αυτισμό

Θέσεις Εργασίας που αφορούν τη Στελέχωση Κέντρου με Άτομα με Αυτισμό (ΚΩΔΙΚΟΣ ΘΕΣΗΣ:ΚΟΚ01, ΚΟΚ02) – Λευκωσία

Οι συνεργαζόμενοι φορείς CODECA – Center for Social Cohesion, Development and Care, η Social Element-Center for Social & Human Development και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου/”Κλινική Λόγου, Ομιλίας και Ακοής” έχουν αναλάβει τη δημιουργία και λειτουργία του Κέντρου Οικογενειακής Παρέμβασης και Στήριξης για τον Αυτισμό με στόχο την παροχή εξειδικευμένων υπηρεσιών σε παιδιά μέχρι την ηλικία της υποχρεωτικής εκπαίδευσης, που έχουν διαγνωστεί με αυτισμό, καθώς και προς τις οικογένειες τους. Το έργο είναι συγχρηματοδοτούμενο από τα Ευρωπαϊκά Διαρθρωτικά Ταμεία και την Κυπριακή Δημοκρατία και βρίσκεται κάτω από τη δικαιοδοσία του Τμήματος Κοινωνικής Ενσωμάτωσης Ατόμων με Αναπηρίες. Η βάση του Κέντρου βρίσκεται στη Λευκωσία και θα παρέχονται υπηρεσίες σε Παγκύπρια βάση.

Α) Κωδικός Θέσης: ΚΟΚ01

Για τη στελέχωση του Κέντρου επιθυμεί να προσλάβει (6) επαγγελματίες για πλήρη απασχόληση για τις ακόλουθες ειδικότητες:

1.  Σχολικός Ψυχολόγος

2.  Συμβουλευτικός ψυχολόγος

3.  Κλινικός Ψυχολόγος

Απαραίτητα προσόντα

Να είναι εγγεγραμμένος/η Ψυχολόγος κάτοχος άδειας εξασκήσεως του επαγγέλματος όπως προνοούν οι Περί Εγγραφής Ψυχολόγων Νόμοι του 1995 έως 2009 ή από αντίστοιχο σώμα στη χώρα προέλευσης.

Να έχει τουλάχιστο ένα χρόνο εμπειρίας σε θέση σχετική με το επάγγελμα του.

Πολύ καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας

Ακεραιότητα χαρακτήρα, εχεμύθεια, οργανωτική και διοικητική ικανότητα, υπευθυνότητα, ομαδικότητα, πρωτοβουλία και ευθυκρισία.

Λευκό ποινικό Μητρώο

Επιπρόσθετα καθήκοντα

Προηγούμενη εμπειρία με παιδιά/ενήλικες με διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος θα θεωρηθεί επιπρόσθετο προσόν

Μεταπτυχιακός τίτλος ή επαγγελματικός τίτλος, σε οποιοδήποτε κλάδο των , Κοινωνικών Επιστημών ή άλλων συναφών κλάδων θα θεωρηθεί επιπρόσθετο προσόν,

Άριστη γνώση MS Office

Χρήση διαγνωστικών εργαλείων αξιολόγησης

Εξοικείωση με βασικές μεθόδους έρευνας και τεχνικές αναφοράς

Εξαιρετικές δυνατότητες οργάνωσης και διαχείρισης χρόνου

Εξαιρετικές ικανότητες επικοινωνίας

Β) Κωδικός θέσης: ΚΟΚ02

Για τη στελέχωση της κατ’οίκον Υπηρεσίας στήριξης επιθυμεί να προσλάβει δεκαπέντε (15) επαγγελματίες για πλήρη απασχόληση, για τις ακόλουθες ειδικότητες:

4.  Κοινωνικός Λειτουργός

5.  Δάσκαλος Ειδικής Αγωγής

6.  Λογοθεραπευτής

7.  Εργοθεραπευτής

Να είναι εγγεγραμμένος στο μητρώο άσκησης επαγγέλματος της ειδικότητας του. Σε περίπτωση που δεν υφίσταται μητρώο εγγραφής να είναι σε θέση να προσκομίσει το πτυχίο του από αναγνωρισμένο Εκπαιδευτικό ίδρυμα της Κυπριακής Δημοκρατίας ή του εξωτερικού.

Κάτοχος Άδειας οδήγησης και μετακίνησης με δικό του όχημα

Μεταπτυχιακός τίτλος ή επαγγελματικός τίτλος, σε οποιοδήποτε κλάδο των Κοινωνικών Επιστημών ή άλλων συναφών κλάδων θα θεωρηθεί επιπρόσθετο προσόν,

Χρήση εργαλείων αξιολόγησης

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ

Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να υποβάλουν τα πιο κάτω:

i. Πλήρες βιογραφικό σημείωμα (περιλαμβανομένων της διεύθυνσης επικοινωνίας και του αριθμού τηλεφώνου).

ii. Να αναφέρεται στο email επικοινωνίας τον κωδικό θέσης, ΚΟΚ1 για την οποία εκδηλώνεται το ενδιαφέρον. Σε περίπτωση που κάποιος/α επιθυμεί να δηλώσει ενδιαφέρον για δύο θέσεις δεν χρειάζεται να αποσταλεί διαφορετική αίτηση παρά μόνο να αναφέρει τους κωδικούς των θέσεων για τους οποίους ενδιαφέρεται.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να στείλουν ηλεκτρονικά τα απαιτούμενα στοιχεία στην ηλεκτρονική διεύθυνση vacancies.codeca@gmail.com μέχρι τις 12 Σεπτεμβρίου 2021 και ώρα 14:00 σε μορφή PDF.

Για οποιεσδήποτε επιπρόσθετες πληροφορίες παρακαλώ καλέστε στο 22770962 (Ελένη Πλουτάρχου).

Κατά την αξιολόγηση των αιτήσεων θα τηρηθεί απόλυτη εμπιστευτικότητα.