AD 8 code

Ζητείται Οικονομικός Διευθύντης/ρια

Biotronics Ltd: Ζητείται Οικονομικός Διευθύντης/ρια – Λευκωσία

Η εταιρία Biotronics Ltd, κορυφαία εταιρεία στην Κύπρο στον τομέα του επιστημονικού εξοπλισμού, αναλυτικών, ιατρικών και διαγνωστικών οργάνων με κύριο πελατολόγιό της κλινικά εργαστήρια, διαγνωστικά κέντρα, νοσηλευτήρια, ερευνητικά και εκπαιδευτικά ιδρύματα, ζητά για πρόσληψη:

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ

Αρμοδιότητες

  • Ευθύνη για οικονομικό σχεδιασμό και προγραμματισμό της εταιρίας με ανάλυση δεδομένων, επιδόσεων και ρίσκων.
  • Επίβλεψη και οργάνωση του λογιστηρίου.
  • Διαμόρφωση και επίβλεψη του πληροφοριακού συστήματος οικονομικών της εταιρίαςΚαθορισμός και budget τμημάτων εταιρείας σε συνεργασία με υπεύθυνους τμημάτων.
  • Διαχείριση των ταμειακών ροών.
  • Επίβλεψη όλων των ενεργειών ελέγχου και εσωτερικού ελέγχου.
  • Προετοιμασία έγκαιρων και λεπτομερών εκθέσεων οικονομικών επιδόσεων σε τριμηνιαία και ετήσια βάση.
  • Διεξαγωγή ανάλυσης για την πραγματοποίηση προβλέψεων και αναφορά σε ανώτερα στελέχη.
  • Έλεγχος και καταχωρήσεις δεδομένων Μισθοδοσίας, ΦΠΑ κα.
  • Προετοιμασία, έλεγχος ισολογισμών.
  • Διαρκής επίγνωση της οικονομικής θέσης της εταιρίας και ενέργειες για την πρόληψη προβλημάτων.
  • Ανάπτυξη στρατηγικής εταιρικής άντλησης κεφαλαίων και διαχείριση σχέσεων με εταίρους και επενδυτές.

Προσόντα

  • Βαθιά γνώση των εταιρικών οικονομικών και λογιστικών αρχών, της νομοθεσίας και των βέλτιστων πρακτικών.
  • Καλή γνώση οικονομικής ανάλυσης και πρόβλεψης.
  • Άριστη γνώση του MS Office και λογισμικών χρηματοοικονομικής διαχείρισης.
  • Αναλυτική σκέψη με στρατηγικές ικανότητες.
  • Εξαιρετικές ηγετικές και οργανωτικές δεξιότητες.
  • Εξαιρετικές δεξιότητες στην επικοινωνία και τις διαπροσωπικές σχέσεις.
  • Πτυχίο πανεπιστημίου στη λογιστική ή τα χρηματοοικονομικά.
  • Τυχόν μεταπτυχιακός τίτλος ή άλλη πιστοποίηση θα θεωρηθούν πλεονέκτημα.