AD 8 code

Σύνδεσμος ΔΕΠ/Υ: Θέση Εργασίας

Σύνδεσμος ΔΕΠ/Υ: Θέση Εργασίας – Λεμεσός

Θέση: Κοινωνικός Λειτουργός για το Συμβουλευτικό Κέντρο του Συνδέσμου Διαταραχής Ελλειμματικής Προσοχής με/χωρίς Υπερκινητικότητα (ΔΕΠ/Υ) Κύπρου, στη Λεμεσό.

Ο Σύνδεσμος ΔΕΠ/Υ Κύπρου επιθυμεί να προσλάβει έναν δυναμικό και εμπειρογνώμονα Κοινωνικό Λειτουργό για να ενταχθεί στην ομάδα μας. Το Συμβουλευτικό Κέντρο μας αποσκοπεί στη στήριξη των ατόμων με ΔΕΠ/Υ και των οικογενειών τους, προσφέροντας υποστήριξη και προσαρμοσμένα προγράμματα υποστήριξης.

Καθήκοντα και Ευθύνες:

– Δικτύωση με άλλους φορείς και υπηρεσίες για τη συνεργασία και την καλύτερη εξυπηρέτηση των ατόμων με ΔΕΠ/Υ και των οικογενειών τους.

– Επισκέψεις κατ’ οίκον για την παροχή στήριξης και συμβουλευτικής υποστήριξης τόσο σε ατομικό όσο και σε οικογενειακό επίπεδο.

– Συμβουλευτική υποστήριξη σε οικογένειες που αντιμετωπίζουν προβλήματα σχετικά με τη ΔΕΠ/Υ.

– Παροχή υποστήριξης στη διοργάνωση και εκτέλεση εκδηλώσεων και εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

– Υποβοήθηση στην ετοιμασία αιτήσεων για οικονομική ενίσχυση και άλλες κοινωνικές παροχές.

– Ενημέρωση και ευαισθητοποίηση του κοινού για ζητήματα που αφορούν τη ΔΕΠ/Υ.

Απαιτούμενα προσόντα:

– Πτυχίο Κοινωνικής Εργασίας από αναγνωρισμένο ίδρυμα και άδεια άσκησης επαγγέλματος από το Συμβούλιο Εγγραφής Επαγγελματιών Κοινωνικών Λειτουργών Κύπρου.

– Λευκό ποινικό μητρώο

– Πιστοποιητικό που επιβεβαιώνει ότι το άτομο δεν περιλαμβάνεται στο Αρχείο Καταδικασθέντων για αδικήματα που αφορούν την σεξουαλική κακοποίηση και εκμετάλλευση παιδιών ( Πιστοποιητικό Περί της πρόληψης και της καταπολέμησης της Σεξουαλικής Κακοποίησης, της Σεξουαλικής Εκμετάλλευσης Παιδιών και της Παιδικής Πορνογραφίας).

– Πολύ καλή γνώση της Ελληνικής και Αγγλικής Γλώσσας.

– Άδεια οδήγησης Ι.Χ.

– Άριστες γνώσεις Ηλεκτρονικού Υπολογιστή.

– Προϋπηρεσία τουλάχιστον 2 ετών σε σχετικό πεδίο θα θεωρηθεί επιπρόσθετο προσόν.

– Μεταπτυχιακός τίτλος σε συναφές πεδίο θα εκτιμηθεί επιπρόσθετα.

Εάν πληρείτε τις απαιτούμενες προϋποθέσεις και επιθυμείτε να συμμετάσχετε στην αποστολή μας, παρακαλούμε υποβάλετε το βιογραφικό σας στη ηλεκτρονική διεύθυνση addadhdorgcy@gmail.com με τίτλο: “anergosjobs.com” μέχρι τις 17/8/2023.