AD 8 code

Αντικαρκινικός Σύνδεσμος Κύπρου: Θέση Εργασίας

Αντικαρκινικός Σύνδεσμος Κύπρου: Θέση Εργασίας – Λάρνακα

Κοινωνικός Λειτουργός

ΚΕΝΗ ΘΕΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΛΑΡΝΑΚΑΣ ΣΤΟΝ  ΑΝΤΙΚΑΡΚΙΝΙΚΟ  ΣΥΝΔΕΣΜΟ  ΚΥΠΡΟΥ

Απαραίτητα Προσόντα και Προϋποθέσεις

  • Αναγνωρισμένο Πτυχίο στην Κοινωνική Εργασίας
  • Άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος Κοινωνικής Εργασίας, από το Συμβούλιο Εγγραφή Επαγγελματιών Κοινωνικών Λειτουργών
  • Πείρα ενός έτους στον τομέα της της Κοινωνικής Εργασίας (εκτός της πρακτικής εξάσκησης)
  • Πολύ καλή γνώση της Ελληνικής και Αγγλικής γλώσσας
  • Πολύ καλή γνώση χειρισμού Ηλεκτρονικών Υπολογιστών (ΜS office)
  • Δίπλωμα Οδήγησης
  • Μεταπτυχιακό δίπλωμα στη Κλινική Κοινωνική Εργασία και εμπειρία με ασθενείς με καρκίνο ή άλλες χρόνιες παθήσεις θα θεωρηθούν επιπρόσθετα προσόντα

Κύρια Καθήκοντα

  • Εκτελεί καθήκοντα κοινωνικής εργασίας με την εξέταση και αντιμετώπιση των κοινωνικών προβλημάτων των καρκινοπαθών και των οικογενειών του
  • Επισκέπτεται και έχει επαφές με τα ογκολογικά κέντρα και νοσοκομεία, τόσο του δημόσιου όσο και του ιδιωτικού τομέα, προς το σκοπό παροχής συμβουλευτικών υπηρεσιών κοινωνικής στήριξης προς τους καρκινοπαθείς για την επίλυση κοινωνικών προβλημάτων.
  • Παρέχει βοήθεια και συμβάλει στην καθοδήγηση για εξασφάλιση κοινωνικών παροχών από το Κράτος, την κοινότητα του ασθενούς και άλλους συνδέσμους.
  • Συμμετέχει ως μέλος σε διεπιστημονική ομάδα, και συνεργάζεται με τους άλλους επαγγελματίες υγείας της επαρχίας, όπου προσφέρει υπηρεσίες, για συζήτηση των προβλημάτων των ασθενών και των αναγκών τους.

Αιτήσεις, θα πρέπει να υποβληθούν σε ειδικό έντυπο το οποίο μπορούν να προμηθευτούν από την ιστοσελίδα www.anticancersociety.org.cy ή από τα γραφεία του Συνδέσμου και να παραδοθούν, μέχρι τις 12 Νοεμβρίου, 2021 στο info@anticancersociety.org.cy ή στα Γραφεία του Συνδέσμου που βρίσκονται στην οδό Δημητρίου Χάματσου12,  Δασούπολη, Λευκωσία ή να σταλούν στην ταχυδρομική Διεύθυνση Τ.Θ. 25296, 1308 Λευκωσία.