AD 8 code

Ζητείται Υπεύθυνος Λογιστηρίου

Ιδιωτικό Νοσοκομείο Ευαγγελισμός: Ζητείται Υπεύθυνος Λογιστηρίου – Πάφος

Το Ιδιωτικό Νοσοκομείο Ευαγγελισμός αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα και άρτια εξοπλισμένα Ιδιωτικά Νοσηλευτήρια στην Κύπρο. Βρίσκεται στο κέντρο της επαρχίας Πάφου και παρέχει υψηλής ποιότητας υπηρεσίες υγείας. Στα πλαίσια επέκτασης και ανάπτυξης, δέχεται αιτήσεις για τη θέση του Υπευθύνου Λογιστηρίου.

Καθήκοντα και ευθύνες:

  • Διευθύνει και οργανώνει το λογιστήριο και το προσωπικό του
  • Κατανέμει και συντονίζει τις εργασίες του λογιστηρίου σε κάθε λογιστικό λειτουργό
  • Οργανώνει, προγραμματίζει και ελέγχει τις εργασίες κάθε λογιστικού λειτουργού
  • Ελέγχει την ορθότητα των λογιστικών εγγραφών με ιδιαίτερη έμφαση στις περίπλοκες και σύνθετες εγγραφές, αυτές μεταξύ των εταιρειών του ομίλου όπως και αυτές που επηρεάζουν φορολογίες
  • Ελέγχει την ορθότητα των υπολοίπων όλων των λογαριασμών πιστωτών, χρεωστών και συγγενικών εταιρειών και ετοιμάζει μηνιαία κατάσταση πληρωμών και εισπράξεων
  • Βεβαιώνεται για την ορθότητα και φύλαξη/ αρχειοθέτηση των στοιχείων των λογιστικών εγγραφών του τμήματος
  • Υποβοηθά τους λογιστικούς λειτουργούς στις λογιστικές εγγραφές, εισπράξεις χρεωστών και πληρωμές πιστωτών
  • Επικοινωνεί με όλα τα τμήματα του νοσοκομείου και υποβοηθά/συντονίζει τις εργασίες που επηρεάζουν τις οικονομικές και λογιστικές λειτουργίες των τμημάτων
  • Θέτει στόχους εργασιών στην ομάδα του και παρακολουθεί την επίτευξη τους
  • Ελέγχει μηνιαία την ολοκλήρωση όλων των λογιστικών εγγραφών και την ορθότητα του ισοζυγίου κάθε εταιρείας του ομίλου
  • Ετοιμάζει τις αναγκαίες πληροφορίες ελέγχει την ορθότητα τους και τις χρησιμοποιεί για την ετοιμασία των διευθυντικών οικονομικών από τον οικονομικό διευθυντή του ομίλου
  • Ετοιμάζει τις αναγκαίες πληροφορίες και υποβοηθά τον οικονομικό διευθυντή στην ετοιμασία των ετήσιων προϋπολογισμών του ομίλου
  • Ετοιμάζει μηνιαία καταστάσεις παρακολούθησης των διαφόρων δεικτών κερδοφορίας και τις παραδίδει στον οικονομικό διευθυντή
  • Συνεργάζεται με τους εξωτερικούς ελεγκτές του ομίλου για φορολογικά και οικονομικά θέματα
  • Ελέγχει ή εάν χρειαστεί βοηθά στην ετοιμασία της μισθοδοσίας και των πληρωμών μισθοδοσίας των υπάλληλων
  • Ανεβάζει τις πληρωμές στην τράπεζα για έγκριση
  • Ελέγχει την ορθότητα και παραδίδει οποιανδήποτε κατάσταση του ζητηθεί από συνεργάτες των εταιρειών
  • Διεκπεραιώνει οποιανδήποτε άλλη εργασία ή και μελέτη του ζητηθεί

Απαιτούμενα Προσόντα:

  • Πτυχίο ή/και Δίπλωμα λογιστικής
  • Δίπλωμα τρίτου επιπέδου (higher LCCI) στην λογιστική
  • Τριετής εμπειρία σε θέση διευθυντή λογιστηρίου ή σε παρόμοια θέση ή/και σε ελεγκτικό οίκο
  • Άριστη γνώση χρήσης λογισμικών προγραμμάτων & Η/Υ
  • Γνώση Λογιστικών Προγραμμάτων