AD 8 code

Cytacom Solutions Ltd: Θέσεις εργασίας (μισθός €1.900)

Cytacom Solutions Ltd: Θέσεις εργασίας – Λευκωσία

Η Cytacom Solutions Ltd, θυγατρική εταιρεία της Cyta, ζητά να προσλάβει Τεχνικούς Αναλυτές Ασφάλειας με έδρα την Λευκωσία στο Κέντρο Παρακολούθησης Ασφάλειας (SOC – Security Operations Center), με τα πιο κάτω προσόντα:

Απαιτούμενα Προσόντα:

  1. Πρώτο Πανεπιστημιακό Πτυχίο σε θέματα Ασφάλειας Πληροφοριών ή Ασφάλειας Συστημάτων Πληροφορικής ή Τηλεπικοινωνίες ή Ηλεκτρονική Μηχανική ή Πληροφορική ή Μηχανική Ηλεκτρονικών Υπολογιστών ή Επιστήμη Ηλεκτρονικών Υπολογιστών.
  2. Γνώσεις και πείρα σε θέματα Cyber security, ασφάλειας πληροφοριών ή/και ασφάλειας συστημάτων.
  3. Καλή γνώση της Ελληνικής και της Αγγλικής γλώσσας.
  4. Λευκό ποινικό μητρώο.

Επιπρόσθετα Προσόντα και Πείρα:

Κατοχή των πιο κάτω προσόντων ή πείρας θα θεωρηθεί πλεονέκτημα:

  • Εμπειρία σε διαχείριση εξοπλισμού ασφάλειας όπως Firewalls, IDS/IPS, SIEM, Authentication Systems, DDOS Protection κλπ.
  • Εμπειρία σε παρακολούθηση συστημάτων ασφάλειας και χειρισμός περιστατικών ασφάλειας.
  • Κατοχή αναγνωρισμένων επίσημων τίτλων ή πιστοποιητικών εξετάσεων σε θέματα Κυβερνοασφάλειας ή Ασφάλειας Πληροφοριών,  όπως CISSP, CISA, CISM, CEH, LPT, CCNA Security, CCNP Security, GIAC, OSCP κ.α.
  • Γνώσεις / εμπειρία σε θέματα διαχείρισης κινδύνων ασφάλειας πληροφοριών και των αντίστοιχων μηχανισμών προστασίας (security controls) για αντιμετώπιση τους.
  • Μεταπτυχιακό σε θέματα Κυβερνοασφάλειας, Ασφάλειας Πληροφοριών ή Ασφάλειας Συστημάτων Πληροφορικής.

Βασικές Ατομικές Ικανότητες :

  • Ανάλυση και σύνθεση
  • Αντοχή στην πίεση
  • Προσανατολισμός στον πελάτη
  • Προσανατολισμός στο αποτέλεσμα

Κύρια Καθήκοντα και ρόλοι που θα εκτελούνται:

  1. Παρακολούθηση συστημάτων ασφάλειας, ανάλυση και διερεύνηση περιστατικών ασφάλειας.
  2. Αναγνώριση δικτυακών επιθέσεων και κακόβουλων ενεργειών και υλοποίηση μέτρων αποτροπής τους.
  3. Ανάπτυξη και διαχείριση διαδικασιών αντιμετώπισης περιστατικών ασφάλειας (Incident response procedures).
  4. Λειτουργία συστημάτων παρακολούθησης και διαχείρισης περιστατικών ασφάλειας, όπως συστήματα συλλογής logfiles, SIEM, κλπ.
  5. Έλεγχος επιπέδου ασφάλειας συστημάτων και συμμόρφωσης με τις τεχνικές οδηγίες και την πολιτική Ασφάλειας.
  6. Επαφή με πελάτες για υποστήριξη σε θέματα ασφάλειας.
  7. Συμμετοχή στην Λειτουργία υποδομής και εξοπλισμού ασφάλειας δικτύων και πληροφοριών όπως Firewalls, IDS/IPS, Authentication Systems, DDOS Protection κτλ.

Απολαβές και ωφελήματα:

  • Μεικτός μηνιαίος μισθός  €1.900 και επιπρόσθετα  €500 για το ειδικό ωράριο εργασίας.
  • 13ος μισθός
  • Ταμείο προνοίας
  • Ιατροφαρμακευτική περίθαλψη
  • 21 μέρες ετήσια άδεια

Ώρες/Μέρες Εργασίας:

Εργασία με σύστημα βάρδιας σε 24ωρη βάση. Το ωράριο περιλαμβάνει:

  • 40 ώρες εργασίας την εβδομάδα
  • πενθήμερο ωράριο εργασίας (εργασία εντός Σαββατοκύριακων και Αργιών)

Διάρκεια εργοδότησης:

Συμβόλαιο εργασίας διάρκειας 2 ετών.

Προϋποθέσεις:

  • Πολίτης της Κυπριακής Δημοκρατίας ή πολίτης άλλου κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή άτομο που είναι σύζυγος ή τέκνο πολίτη της Κυπριακής Δημοκρατίας ή πολίτη άλλου κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης και που έχει τη συνήθη διαμονή του στην Κύπρο.
  • Εκπλήρωση των στρατιωτικών υποχρεώσεων ή νόμιμη απαλλαγή από αυτές νοουμένου ότι πρόκειται για άρρενες πολίτες της Κυπριακής Δημοκρατίας.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να καταχωρήσουν ηλεκτρονικά την αίτηση τους στο πιο κάτω σύνδεσμο https://www.cytacom.com/el/security-analysts μαζί με όλα τα απαιτούμενα αποδεικτικά/ πιστοποιητικά μέχρι τις 15 Μαρτίου 2023.

Όλες οι αιτήσεις θα τύχουν χειρισμού με άκρα εμπιστευτικότητα.

Σημειώνεται ότι τα προσωπικά δεδομένα των αιτητών δύναται να τηρούνται σε αρχείο και η επεξεργασία τους θα γίνεται σύμφωνα με τον ισχύοντα Νόμο για την επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και την σχετική Πολιτική της Cyta και Cytacom.