AD 8 code

Ζητείται Γεωπόνος

Alion Vegetables & Fruit Co Ltd: Ζητείται Γεωπόνος – Λευκωσία

Σκοπός θέσης

Είναι υπεύθυνος για τη διασφάλιση της εφαρμογής φιλοπεριβαλλοντικών, ασφαλών και σωστών πρακτικών καλλιέργειας και προγραμμάτων γεωργικής ανάπτυξης ούτως ώστε να βελτιωθεί, να αυξηθεί και να αναπτυχθεί περαιτέρω η γεωργική παραγωγή της εταιρείας.

Ευθύνες

  • Μεταφέρει τη στρατηγική του τμήματος στους εργάτες γεωργίας και διασφαλίζει την επιτυχή υλοποίησή της
  • Υποδεικνύει στους εργάτες τον καλύτερο τρόπο καλλιέργειας των φυτών ανάλογα με το κλίμα και το έδαφος της κάθε περιοχής
  • Επιδιώκει να προλάβει και να ελαχιστοποιήσει τις πιθανότητες ασθενειών στα φυτά
  • Εντοπίζει έγκαιρα τις ασθένειες και εφαρμόζει τους κατάλληλους τρόπους αντιμετώπισής τους
  • Διενεργεί ελέγχους με στόχο τη διασφάλιση της ποιότητας των προϊόντων και αναζητεί συνεχώς νέους τρόπους βελτίωσης της ποιότητας
  • Επιβλέπει την τήρηση αρχείων στην παραγωγική διαδικασία
  • Προωθεί την ασφάλεια και υγεία στο χώρο εργασίας
  • Καθοδηγεί, εκπαιδεύει και αξιολογεί τους εργάτες γεωργίας
  • Διασφαλίζει πως οι εργάτες γεωργίας ακολουθούν τις οδηγίες που τους δίνονται, τόσο για τη δική τους ασφάλεια όσο και για την ασφάλεια των προϊόντων που παράγονται
  • Άλλα συναφή καθήκοντα

Απαιτούμενη εκπαίδευση και άλλα προσόντα

  • Πτυχίο στη Γεωπονία ή άλλο σχετικό κλάδο
  • Μεταπτυχιακό σε σχετικό κλάδο θεωρείται επιπρόσθετο προσόν
  • Εγγεγραμένος στο μητρώο Γεωπόνων
  • 2 χρόνια πείρας σε σχετική θέση

Απαραίτητες δεξιότητες

  • Πολύ Καλή γνώση της ελληνικής και αγγλικής γλώσσας
  • Καλή γνώση ηλεκτρονικών υπολογιστών (Word, Excel, PowerPoint)
  • Άριστες επικοινωνιακές και διοικητικές δεξιότητες
  • Πολύ καλή γνώση της φύσης και των διάφορων λιπασμάτων, φυτοφαρμάκων , γεωργικών μηχανημάτων κ.τ.λ.
  • Αγάπη για την φύση
  • Ικανότητες ενθάρρυνσης και ενεργοποίησης του προσωπικού για υψηλότερες αποδόσεις
  • Οργανωτικές δεξιότητες και αποτελεσματική διαχείριση χρόνου
  • Ικανότητα ορθής λήψης αποφάσεων
  • Κριτική σκέψη
  • Ηθική και εχεμύθεια
  • Αξιοπιστία
  • Ομαδικότητα

Παρακαλούνται όλοι οι ενδιαφερόμενοι/ες όπως στείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα στο careers@alionveg.com με τίτλο:”Γεωπόνος – ANERGOSJOBS.COM”