AD 8 code

Οργάνωση Παραπληγικών Κύπρου: Θέση Εργασίας

Οργάνωση Παραπληγικών Κύπρου: Θέση Εργασίας – Λάρνακα και Αμμόχωστος

έση “Νοσηλευτής / Νοσηλεύτρια Λευκωσίας” (με Εποπτεία στις Επαρχίες Λάρνακας & Αμμοχώστου)

Η Οργάνωση Παραπληγικών Κύπρου (Ο.ΠΑ.Κ) ζητά να προσλάβει Νοσηλευτή / Νοσηλεύτρια με έδρα την Επαρχία Λευκωσίας, και εποπτεία στις Επαρχίες Λάρνακας & Αμμοχώστου” για κάλυψη θέσης στην “Υπηρεσία Κατ’ Οίκον Φροντίδας”.

Νοσηλευτικά καθήκοντα

  • Εποπτεύει τις Επαρχίες Λευκωσίας, Λάρνακας & Αμμοχώστου
  • Αξιολογεί τις νοσηλευτικές ανάγκες των Ληπτών Υπηρεσίας στις Επαρχίες Λευκωσίας, Λάρνακας & Αμμοχώστου και καταρτίζει σχέδιο φροντίδας σε συνεργασία με σε συνεργασία με Κοινωνική Λειτουργό  και Λήπτες υπηρεσίας για κάλυψη των αναγκών τους.
  • Αναγνωρίζει και διαχειρίζεται θέματα ανακούφισης (κένωσης) εντέρου.
  • Προληπτικά διαχειρίζεται, καθαρίζει και περιποιείται πληγές αναγνωρίζει, περιποιείται και συμβουλεύει σε θέματα που αφορούν την ακεραιότητα του δέρματος (έλκη πίεσης).
  • Τοποθετεί ουρηθρικό καθετήρα η αλλάζει υπερηβικό καθετήρα όπου και αν χρειάζεται.
  • Διαχειρίζεται ή και φροντίζει θέματα σε σχέση με γαστροστομία, τραχειοστομία και κολοστομία.
  • Ενεργεί πλύση ουροδόχου κύστης, όπου χρειάζεται.
  • Χορήγηση ενέσεων, όπου χρειάζεται.
  • Ελέγχει ζωτικά σημεία, καταγράφει και προτείνει λύσεις βάσει αναγκών.
  • Ενημερώνει και εκπαιδεύει το νεοεισερχόμενο προσωπικό ή υφιστάμενο προσωπικό σε θέματα που αφορούν την φροντίδα.
  • Στηρίζει την υπηρεσία έκτακτης ανάγκης (on call) σε σοβαρά περιστατικά ή όταν κληθεί από τον Φροντιστή για υποστήριξη.
  • Ανταποκρίνεται σε έκτακτες κλήσεις Φροντιστών για αντιμετώπιση καταστάσεων.

Διοικητικά και άλλα καθήκοντα

Καθοδήγηση και στήριξη των Φροντιστών καθώς και συνεχή παρακολούθηση των αναγκών των ατόμων που εντάσσονται στην υπηρεσία φροντίζοντας για τη διασφάλιση της ποιότητας της εξυπηρέτησης τους.

  • Προετοιμάζει το Εβδομαδιαίο Πρόγραμμα Εργασίας (Roster) των Φροντιστών για τις επαρχίες που είναι υπό την ευθύνη του/της.
  • Διενεργεί επιτόπιους ελέγχους (κατ’ οίκον) σε Φροντιστές κατά την διάρκεια παροχής υπηρεσιών φροντίδας με σκοπό την αξιολόγηση τους.
  • Λαμβάνει ανατροφοδότηση από τους Φροντιστές για τους Λήπτες Υπηρεσίας και επιλύει προβλήματα σε συνεργασία μετο υπόλοιπο προσωπικό της Υπηρεσίας με βάση τις διαδικασίες και ιεραρχία.
  • Λαμβάνει συνεχή ανατροφοδότηση από τους Λήπτες Υπηρεσίας στην Επαρχία Λευκωσίας, Λάρνακας & Αμμοχώστου για την ποιότητα Φροντίδας που λαμβάνουν από τους Φροντιστές και ενημερώνει ανάλογα την Υπηρεσία Φροντίδας.
  • Διαμεσολαβεί εφόσον χρειαστεί με σχετικές Υπηρεσίες για την καλύτερη εξυπηρέτηση των Ληπτών Υπηρεσίας.
  • Συνεργάζεται με Κοινωνική Λειτουργό, Επόπτρια Επαρχίας, Κλινικό Ψυχολόγο και την Υπηρεσία Φροντίδας της Ο.ΠΑ.Κ. για σκοπούς επίλυσης θεμάτων.
  • Συνεργάζεται με την Υπηρεσία για την ενίσχυση του προγράμματος εκπαίδευσης/κατάρτισης των Φροντιστών.
  • Εκτελεί οποιαδήποτε άλλα καθήκοντα της ανατεθούν σε σχέση με διοικητικές και νοσηλευτικές υπηρεσίες.

Απαιτούμενα Προσόντα

  • Πτυχίο Νοσηλευτικής
  • Άδεια Άσκησης Επαγγέλματος (Εγγεγραμμένος/νη Nοσηλευτής/Νοσηλεύτρια με βάση των Περί Νοσηλευτικής και Μαιευτικής Νόμων του 1988 μέχρι 2012)
  • Άδεια Οδήγησης Αυτοκινήτου
  • Καλή Γνώση Ηλεκτρονικού Υπολογιστή – Microsoft Word, Excel & Outlook.
  • Ακεραιότητα χαρακτήρα, εχεμύθεια, υπευθυνότητα, πρωτοβουλία και ευθυκρισία
  • Καλές διαπροσωπικές σχέσεις και ικανότητα διαχείρισης προβλημάτων
  • Δυνατότητα διεκπεραίωσης εργασίας, ατομικά ή ως μέρος της ομάδας
  • Ικανότητα εφαρμογής Διαδικασιών
  • Καλή γνώση Ελληνικής ή/και Αγγλικής γλώσσας

Ώρες Απασχόλησης

Δευτέρα – Παρασκευή – (08:00 μέχρι τις 16:00)

Ωφελήματα

Μισθός αναλόγως προσόντων

Προσφέρονται 13ος μισθός, ταμείο προνοίας, επίδομα οδοιπορικών, πακέτο κινητής τηλεφωνίας, ηλεκτρονικός υπολογιστής.

H εμπειρία μοριοδοτείται.

ΔΗΛΩΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ

Για Δήλωση Ενδιαφέροντος ή/και για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να αποστείλετε μήνυμα και Βιογραφικό Σημείωμα μέχρι τις 11 Μαρτίου 2024 στην ακόλουθη Ηλεκτρονική Διεύθυνση: accounts@opak.org.cy  σημειώνοντας στο θέμα: “Ο.ΠΑ.Κ – Θέση Νοσηλευτή Λευκωσίας – με Εποπτεία τις Επαρχίες Λευκωσία, Λάρνακας & Αμμοχώστου – anergosjobs.com”.

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 22496494  (08:00-16:00)

Post expires at 7:21am on Tuesday March 12th, 2024